Używamy plików cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, oznacza to, że zgadzają się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Przypominamy, że można samodzielnie zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji na ten temat w naszej Polityce prywatności »
wyszukiwanie podstawowe NOWOŚCI PROMOCJE

Szkielet człowieka - praktyczna pomoc dydaktyczna

Nie ma chyba bardziej uniwersalnego środka dydaktycznego niż szkielet człowieka. Sprawdza się on na każdym etapie edukacji w placówkach edukacyjnych – polecany jest przede wszystkim do pracowni biologicznych, a także do laboratoriów na uczelniach.

Szielet człowieka - różne modele

Szkielety człowieka znajdują szerokie zastosowanie w prezentacji nie tylko poszczególnych kości, ale również zależnie od modelu mogą być wykorzystywane w innego rodzaju prezentacjach.

Dostępne modele to między innymi:

  • szkielety standardowe prezentujące kości – niektóre z nich są mocowane ruchomo, na przykład czaszka, kończyny górne i dolne, co pozwala na ich precyzyjną demonstrację
  • szkielety z przyczepami mięśniowymi
  • szkielety z więzadłami stawowymi
  • szkielety z mostkiem

Oprócz całych szkieletów jako pomoce naukowe stosowane są również poszczególne ich elementy, na przykład czaszka, szkielet dłoni człowieka, szkielet stopy, kręgosłup, szkielet miednicy, modele włókien mięśnia szkieletowego i inne.

Przy zakupie szkieletu do pracowni najlepiej zdecydować się na model szkieletu posiadający wysokość 170 centymetrów, ponieważ pozwala on wtedy na precyzyjne przedstawienie wszystkich kości, nawet tych drobniejszych, które na mniejszych modelach nie są tak dobrze widoczne.

Materiały

Obecnie szkielety produkowane są z tworzyw sztucznych – są one lekkie, wytrzymałe i trwałe oraz łatwe do utrzymania w czystości, dlatego też pomoc naukowa tego typu będzie mogła służyć przez długie lata. Całość umieszczana jest na statywie kołowym, który stabilizuje szkielet oraz pozwala na jego łatwe przemieszczanie w pracowni.

Ceny szkieletów przeznaczonych do pracowni biologicznych zależne są przede wszystkim od stopnia szczegółowości całego modelu, a także od producenta. Podstawowe modele szkieletów o standardowej wysokości 170 centymetrów to wydatek około 1000 złotych, natomiast bardziej zaawansowane modele, na przykład z mięśniami i węzłami stawowymi to już wydatek około 3500 złotych.

Szkielety można obecnie zamawiać także w internetowych sklepach z pomocami dydaktycznymi. Zakupy doręczane są bezpośrednio pod wskazany adres.