Używamy plików cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, oznacza to, że zgadzają się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Przypominamy, że można samodzielnie zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji na ten temat w naszej Polityce prywatności »
wyszukiwanie podstawowe NOWOŚCI PROMOCJE

Pomoce naukowe – czym są?

Pomocami naukowymi czy też środkami dydaktycznymi nazywa się ogólnie takie materiały, przedmioty oraz urządzenia, których głównym celem jest wspomaganie i usprawnianie procesów uczenia się oraz nauczania. Poprzez swoją postać oddziałują na zmysły uczniów i tym samym pomagają im w poznawaniu otaczającej i rzeczywistości znacznie lepiej niż tylko podręczniki.

Pozytywny wpływ pomocy naukowych

Pomoce naukowe zdaniem Wincentego Okonia to takie środki dydaktyczne, które mają decydujący wpływ na końcowe wyniki prac dydaktyczno-wychowawczych. Czesław Kupisiewicz definiuje je jako takie przedmioty, które oddziałują na zmysły – wzrok, słuch, dotyk i inne, przez co upraszczają uczniom poznawanie rzeczywistości w sposób pośredni i bezpośredni.

Na podstawie podziału sensorycznego (związanego ze zmysłami) wśród pomocy naukowych wyróżnia się między innymi takie, jak:

  • wzrokowe – symbole, wykresy, przedmioty naturalne, modele
  • słuchowe – instrumenty muzyczne, płyty, radia
  • wzrokowo-słuchowe – telewizja, projekcje filmowe, programy komputerowe
  • dotykowe – przedmioty naturalne, modele

Obecnie dzięki nowoczesnej technice i technologii tworzenie i stosowanie pomocy dydaktycznych jest uproszczone i możliwe jest uzyskanie wraz z nimi bardzo dobrych rezultatów w nauczaniu niemalże każdego przedmiotu. Współczesna szkoła nie może obejść się już bez odpowiedniego wsparcia ze strony pomocy naukowych różnego typu – stały się one stałym elementem zorganizowanego procesu nauczania i uczenia się.

Pomoce naukowe to więcej wiedzy

Wobec tego lekcje organizowane razem z zastosowaniem pomocy naukowych stają się bogatsze i uczniowie wynoszą z nich więcej wiedzy – pobudzanie zmysłów sprzyja lepszemu zapamiętywaniu materiału, ponieważ stanowi ono atrakcyjne urozmaicenie dla młodych umysłów, które chłoną informacje, ale tylko podane w odpowiedni, interesujący dla nich sposób.

Zaopatrzenie szkoły w odpowiednie pomoce naukowe jest wobec tego przyszłościowym rozwiązaniem z punktu widzenia uczniów oraz samej placówki, która dzięki nim może osiągać jeszcze lepsze wyniki w nauczaniu i stać się bardziej konkurencyjną w stosunku do innych szkół.

Zestawy doświadczalne

Zestawy doświadczalne odgrywają dużą rolę w edukacji dzieci i młodzieży. Każdy zestaw doświadczalny może dotyczyć innej dziedziny naukowej. Dzięki temu dzieci i młodzież mogą prowadzić naprawdę rozbudowane doświadczenie praktycznie z każdej dziedziny życia.