Używamy plików cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, oznacza to, że zgadzają się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Przypominamy, że można samodzielnie zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji na ten temat w naszej Polityce prywatności »
wyszukiwanie podstawowe NOWOŚCI PROMOCJE

Pomoce logopedyczne

Logopedia zajmuje się kształtowaniem właściwej mowy, w szczególności w okresie jej rozwoju, czyli u dzieci, ale również jej doskonaleniu w późniejszych okresach. Również ma ona na celu usuwanie wad i zaburzeń mowy – jąkania, wad wymowy.

 

Głównymi zadaniami logopedii są wobec tego:

kształtowanie prawidłowej mowy już od etapu przedszkolnego i wczesnoszkolnego

dbanie o prawidłowy rozwój mowy – leksykalny, gramatyczny, fonetyczny

usuwanie trudności w czytaniu oraz w pisaniu

usuwanie powstałych wad wymowy i zaburzeń głosu

doskonalenie już ukształtowanej mowy

 

Terapia logopedyczna powinna rozpocząć się od dokładnej diagnozy problemu, co następnie pozwala na przygotowanie odpowiedniego procesu postępowania zależnie od jej wyniku. Najczęściej terapia obejmuje takie procesy jak: ćwiczenia wymowy, ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, używanie specjalnych narzędzi. Również stosuje się rożnego rodzaju pomoce logopedyczne, dzięki którym logopeda jest w stanie uzyskać optymalny wynik, ponieważ dziecko poprzez zabawę może kształtować swoja mowę tak, aby była ona prawidłowa.

 

Najczęściej stosuje się obecnie pomoce logopedyczne takie jak:

karty, fiszki logopedyczne – pomagają one w prowadzeniu ćwiczeń logopedycznych, są kolorowe i przyciągają wzrok i zainteresowanie dziecka, mogą uczyć przykładowo analogii tematycznych i atematycznych, analogii sylabowych, wyrazów dźwiękonaśladowczych,

zabawki do ćwiczeń oddechowych – balony, bańki dmuchane, dmuchaki, mikrofony, megafony

gry logopedyczne – bingo, układanki, domino

narzędzia terapeutyczne – uczą żucia, gryzienia, kąsania, prawidłowego połykania

książeczki – specjalnie opracowane książeczki jako pomoc logopedyczna, pozwalają na ćwiczenie wymowy

rozbudowane narzędzia pracy dla logopedów – multimedialne programy diagnostyczne i terapeutyczne, które wspierają specjalistów w diagnozowaniu wad wymowy i planowaniu terapii

 

Pomoce logopedyczne można obecnie zamówić w sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży środków dydaktycznych.