Używamy plików cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, oznacza to, że zgadzają się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Przypominamy, że można samodzielnie zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji na ten temat w naszej Polityce prywatności »
wyszukiwanie podstawowe NOWOŚCI PROMOCJE

Pomoce edukacyjne - główne funkcje

Pomoce edukacyjne wspomagają kompleksowo procesy nauczania, dlatego też są one obecnie powszechnie stosowane w szkołach na każdym etapie edukacji. Dzięki nim uczniowie poprzez aktywizację zmysłów są w stanie lepiej chłonąć wiedzę.

Najważniejsze funkcje pomocy edukacyjnych

Wśród głównych funkcji pomocy dydaktycznych wyróżnia się:

  • wsparcie w poznawaniu rzeczywistości i pozyskiwaniu wiedzy o świecie
  • kształtowanie pojęć i nastawienia do świata realnego
  • lepszą motywację do zdobywania wiedzy
  • utrwalanie zdobytej wiedzy podręcznikowej
  • umiejętność stosowania zdobytej wiedzy w praktyce
  • rozwijanie zdolności poznawczych oraz uczuć

Funkcje te wzajemnie się ze sobą przeplatają i uzupełniają się, co powoduje, że pomoce edukacyjne są obecnie najczęściej wykorzystywanymi środkami wspierającymi czynności pedagogów. Nauczyciele często stosują pomoce tego rodzaju, ponieważ dla nich jest to również atrakcyjny dodatek na lekcji i sposób na jej urozmaicenie. Dlatego też wprowadzenie pomocy edukacyjnych do scenariusza lekcji jest bardzo dobrym kierunkiem i dzisiaj korzysta z nich coraz więcej nauczycieli uczących przedmiotów zarówno ścisłych, jak i humanistycznych.

Szeroki asortyment pomocy edukacyjnych

O doborze odpowiednich pomocy decyduje nauczyciel na podstawie programu nauczania oraz cech nauczanego przedmiotu, wieku uczniów, zadań dydaktycznych, a także dostępności danych środków. W sklepach prowadzących sprzedaż pomocy dydaktycznych asortyment jest bardzo szeroki i obejmuje on wszelkiego rodzaju materiały, przedmioty czy też urządzenia, które ukierunkowane są na wsparcie procesów nauczania. Wiele z nich cechuje interaktywność, co powoduje, że korzystnie z nich pozwala na dostosowanie ich indywidualnie do swoich potrzeb i kształtowanie procesów zdobywania wiedzy.

Oczywiście, zastosowanie pomocy tego rodzaju nie powoduje samoczynnego wzrostu efektywności pracy, niemniej jednak jest to najlepsze rozwiązanie w celu wspomagania nauczania i sprawdza się praktycznie w każdego rodzaju tematyce – od matematyki, poprzez biologię czy chemię, a skończywszy na nauczaniu języków obcych.

Zestawy edukacyjne

Zestawy edukacyjne mają na celu przedstawienie różnych zjawisk naukowych w jak najbardziej przystepny i atrakcyjny sposób. Każdy zestaw edukacyjny zawiera wszystkie potrzebne elementy i informacje potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia eksperymentu czy doświadczenia.