Używamy plików cookies, aby ułatwić Państwu korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie blokują Państwo tych plików, oznacza to, że zgadzają się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Przypominamy, że można samodzielnie zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji na ten temat w naszej Polityce prywatności »
wyszukiwanie podstawowe NOWOŚCI PROMOCJE

Mikroskop szkolny – jaki wybrać?

Mikroskop jest jedną z podstawowych pomocy dydaktycznych stosowanych w szkołach podczas lekcji biologii oraz przyrody. Dzięki niemu możliwe jest oglądanie różnego rodzaju preparatów, okazów i przeprowadzanie eksperymentów. W sprzedaży znajduje się obecnie wiele różnych typów mikroskopów, co także daje szerokie możliwości w ich użyciu. Jaki mikroskop będzie jednak najlepszy do szkolnej pracowni?

Mikroskop edukacyjny

Mikroskop optyczny to podstawowy rodzaj mikroskopu – jest przeznaczony do generowania obrazu powiększonego obiektu, do czego wykorzystywany jest specjalny układ optyczny i światło. Znajduje on zastosowanie w obserwacji drobnoustrojów, budowy komórek i tkanek, również w geologii. Obecnie są to często stosowane modele w nauczaniu początkowym. Są wyposażone w podświetlanie diodowe, dlatego nie jest konieczne posiadanie specjalnego źródła światła, jak miało to miejsce w przypadku starszych modeli mikroskopów. Cena takiego rodzaju mikroskopu to około 300-800 złotych.

W przypadku obserwacji nietransparentnych obiektów polecane jest zastosowanie optycznych mikroskopów stereoskopowych, które mają tę przewagę, że pozwalają one na wygodne oglądanie dzięki nim owadów, minerałów, części roślin. Mikroskopy te są nazywane także binokularami, ponieważ posiadają dwa oddzielne okulary dla obu oczu, przez co tworzą obraz przestrzenny. Ceny tego rodzaju mikroskopów rozpoczynają się od około 500 złotych i kończą na około 2000 złotych.

Mikroskop edukacyjny cyfrowy

Atrakcyjnym wyborem są mikroskopy cyfrowe wyposażone w kamery USB. Dzięki nim możliwe jest przechwytywanie obrazu, a nawet nagrywanie filmów. Obraz z mikroskopu może być następnie wyświetlony na ekranie komputera, telewizora, rzutniku czy też na tablicy multimedialnej. Można także zapisać obrazy i wykorzystać je potem podczas pracy. Zaletą takich mikroskopów jest to, że nauczyciel może stosować je na swoim stanowisku, a przy tym jednocześnie prezentować uczniom preparat czy eksperyment. Ceny tego rodzaju sprzętu są już wysokie – trzeba zapłacić za nie od około 2000 złotych wzwyż.